Prožívání postní doby v rodinách navzdory karanténě

Se souhlasem autorů postního projektu „S JEŽÍŠEM NA HOŘE“, který připravili na Diecézním katechetickém centru v Brně, můžeme pokračovat v naší postní přípravě podle 8 blahoslavenství i touto cestou:

6. neděle postní (Květná): „Blahoslavení tiší, neboť oni dostanou zemi za dědictví.“ (Mt 5,5)

Přestože si o této neděli připomínáme Ježíšův slavný vjezd do Jeruzaléma, evangelium popisuje Ježíšovo utrpení a smrt (Mt 26,14-27,66). Během těchto dvou situací můžeme odhalovat význam slov „Blahoslavení tiší, neboť oni dostanou zemi za dědictví“ (Mt 5,5). V Ježíšově příjezdu do Jeruzaléma na oslátku vnímáme velký symbol (srov. Zach 9,9), stejně tak i v jeho mlčení před žalobci. Není to však tichost pramenící ze slabosti, ale z pokory, která zná svou cenu a nepotřebuje si nic dokazovat. Doba, ve které žijeme, přeje těm, kdo více mluví, kdo se umí prosadit, udělat si reklamu, pokořit
své soupeře. Tichost a pokora se moc „nenosí“. Přesto však příslib o tom, že tiší dostanou zemi za dědictví, platí i pro nás. Když totiž někdo umí ovládat své emoce a dokáže se ke druhým chovat vlídně a s úctou, pročišťuje atmosféru mezilidských vztahů. Rozšiřuje tak kolem sebe dobro, a to nelze ničím nahradit.

Pokusme se v tomto týdnu o tichost a pokoru, a uvidíme, jak se naše vztahy promění.


níže alespoň improvizované kartičky s úkoly – přejeme dobrý výběr

předsevzetí 6. ne postní
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Martin Brácha. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář